2 فروردین 1400

حمایت‌های برون پیکری

گردش خون خارج پیکری

هر عملی که طی آن خون از بدن بیمار خارج شود و عمل تصفیه  یا عمل برقراری گردش خون به واسطه خون انجام شود.

هموپرفیوژن

هموپرفیوژن

آفرزیس
آفرزیس
ECMO
ECMO
CRRT
CRRT
همودیالیز
همودیالیز

همو دیالیز

از قدیمی ترین روش های درمانی برای جایگزینی عملکرد کلیه در بیماران با نارسایی حاد و مزمن است، که در آن با استفاده از فیلترهای همو دیالیز مخصوص سموم با وزن ملکولی کوچک به واسطه قانون انتشار از بدن بیمار دفع می شوند.این روش درمان در اکثر مراکز درمانی انجام می پذیرد و بین دو تا چهار ساعت به طول می انجامد.
همو دیالیز

CRRT

این روش درمان جایگزین مداوم کلیوی ست، که در آن با استفاده از تزریق محلول هایی که غلظت مشابه الکترولیت های خون دارند و تصفیه خون بیمار به طور آهسته در مدت زمان طولانی به مدت ۲۴ ساعت صورت میگیرد و با برداشت سموم با وزن ملکولی کم و متوسط، می تواند در موارد نارسایی حاد کلیوی، عفونت خون، نارسایی کبدی و نارسایی مزمن کلیوی همراه با همودینامیک مختل برای بیمار کمک کننده باشد.

CRRT

هموپرفیوژن

این روش با استفاده از تصفیه خون با سیستم جذب سطحی که مواد تشکیل دهنده هموپرفیوژن که سموم با وزن مولکولی ۱۰هزار تا ۶۰ هزار دالتون را مانند واسطه های التصابی، سموم کبدی و کلیوی با وزن مولکولی بالا را با استفاده از سیستم جذب سطحی از خون تسویه می نماید.

هموپرفیژن در مسموسیت

موارد استفاده از کاتریج های هموپرفیوژن در بیماران مسمویت دارویی یا مسمویت با حشره کش ها و علف کش ها و سموم کشاورزی و همینطور مسمومیت با قلرچ می باشد.
نکته: هموپرفیوژن در بیماران مسمومیت به محض مواجهه بیمار به بیمارستان باید بسیار اورژانسی انجام شود.

هموپرفیژن در مسموسیت

هموپرفیوژن در بیماران سپسیس یا عفونت خون یا عفونت های شدید پنومونی و پریتونیت و پانکراتیت

در مواردی که میکروارگانیسم وارد خون بیمار می شود به اصطلاح بیمارمبتلا به سپسیس می باشد. با ورود میکروارگانیسم به خون موادی در خون ترشح می شود که طوفان التهابی ایجاد می کند. و باعث اختلال در عملکرد اندام های حیاتی مانند کلیه و ریه می شود سپس یکی از علت های شایع مرگ بیماران در آی سی یو است. هموپرفیوژن دراین بیماران با جذب این واسطه های التهابی به بهبود روند درمان بیماران کمک می کند.
نکته : انجام همزمان هموپرفیوژن CRRTدر مورد بیماران سپسیس توصیه می شود.

هموپرفیوژن در بیماران سپسیس یا عفونت خون

هموپرفیوژن در بیماران کووید 19- و سندروم زجر تنفسی یا ARDS

در بیماران COVID-19 یا  H1N1 آنفولانزای شدید یا سندرم زجر تنفسی که به واسطه های التهابی در ریه بیماران مانع تبادل موثر اکسیژن بین ریه و خون و در نهایت منجر به کاهش سطح اکسیژن خون بیمار در موارت شدید منجر به مرگ می شود. هموپرفیوژن در این بیماران نیز با جذب این واسطه های التهابی به روند درمان بیماران کمک می کند.

هموپرفیوژن در بیماران کووید 19

هموپرفیوژن در نارسایی و مشکلات کبدی

  • در موارد نارسایی کبدی کبد قادر به متابولیسم برخی سموم از جمله بیلی روبین و آمونیاک نیست
  • که هر کدام از این سموم با رسوب دربخش های خاصی از بدن عوارضی مانند کاهش سطح هوشیاری ، نارسایی کلیوی و …. ایجاد می کند .
  • هموپرفیوژن با استفاده از 2 کارتریج ، یکی برای جذب بیلی روبین به صورت اختصاصی و دیگری برای جذب توکسین های کبدی عملکرد کبد را برای دو هدف ساپورت می کند ، که در موارد نارسایی حاد کبدی می تواند باعث برگشت عملکرد کبد شود و در موارد نارسایی مزمن کبدی می تواند زمان لازم جهت پیوند کبد را به بیمار بدهد .

کیس ارایه شده ازبیمارستان امام خمینی

کیس ارایه شده از بیمارستان امام خمینی

هموپرفیوژن در سوختگی ها و تصادفات شدید

به دنبال سوختگی ها و تصادفات شدید و حتی مسمومیت با برخی سموم و داروها عضلات بدن تخریب می شوند. و ماده ای با وزن مولکولی بالا به نام میوگلوبین آزاد می کنند که این مواد با رسوب در کلیه منجر به نارسایی حاد و بعضا نارسایی مضمن کلیه می شود. هموپرفیوژن با جذب این مواد به روند بیماران و جلوگیری از نارسایی کلیه کمک می کند.

هموپرفیوژن در موارد چربی خون بالای TG ≥ 1000

در مواردی که چربی خون یا تری گلریسرید بیمار بالای 1000 باشد و به درمان دارویی پاسخ ندهد عوارضی مانند گرفتگی عروق خونی و سکته قلبی، پانکراتیت، کبد چرب و … ایجاد می کند.
هموپرفیژن می تواند مولکول های چربی را جذب کند و از به وجود امدن این عوارض جلوگیری کند.

هموپرفیوژن در موارد چربی خون بالا

کیس ارایه شده ازبیمارستان امام خمینی

حمایت‌های برون پیکری(هموپرفیوژن، CRRT)

همو پرفیوژن در بیماران دیالیزی

بیمارانی که به دنبال نارسایی مزمن کلیوی  به صورت روتین دیالیز می شوند،در طولانی مدت به علت تجمع سموم کلیوی با وزن بالا که توسط فیلتر دیالیز قابل دفع نیست،  دچار عوارضی از قبیل:

  • فشارخون های مقاوم به درمان
  • پوکی استخوان و به دنبال آن  شکستگی های خود به خودی
  • عوارض پوستی نظیر خارش
  • بی اشتهایی و کاهش وزن بدن
  • ضعف و بی حالی
  • اختلال در فعالیت جنسی می شوند.

برای جلوگیری و یا حتی درمان این عوارض در بیماران می توان  کاتریج  هموپرفیوژن  را هفته ای دوبار  به فیلتر دیالیز  اضافه نمود .

آفرزیس

به معنای جداسازی که شایع ترین نوع درمان آفرزیس پلاسمافرزیس می باشد می باشد که در آن پلاسمایی که محتوی سموم، توکسین ها و آنتی بادی های مضراست جدا می گردد، دور انداخته می شود و پلاسمای تمیز به بیمار تزریق می گردد. موارد استفاده از پلاسمای فرزیس بسیار گسترده است و شایع ترین مورد استفاده از آن می توتند در بیماران خود ایمنی مانند MS، گیلن بار، میاستنی گراویس باشد که پلاسمای حاوی آنتی بادی های مضر با پلاسمای تمیز جایگزین می گردد.

موارد استفاده ی بیشتری برای پلاسما فرزیس وجود دارد که براساس تشخیص پزشک معالج متفاوت است. و موارد دیگر افرزیس مانند پلاکت فرزیس و لکوفرزیس هم وجود دارد که در صورتی که به علت برخی از بیماری ها تعداد پلاکت های خون یا لوکوسیت های خون بسیار فزایش یابد با استفاده از افرزیس این سلول ها از پلاسما جدا می گردند.

 

انواع پلاسما فرزیس

– پلاسما فرز به روش سانتریفیوژی

در این روش ابتدا 500 سی سی خون بیمار وارد کاسه سانترفیوژ می شود، سپس با دور 7000 در دقیقه در اثر نیروی گریز از مرکز پلاسما جدا می گردد و دور انداخته می شود و سلول ها به بدن بیمار بر می گردد و در این روش برای جلوگیری از انعقاد خون در حین درمان از سیترات سدیم به عنوان ماده ضد انعقاد استفاده می شود، که برای دفع از بدن با کلسیم ترکیب می شود. و بیمار دچار عوارض کمبود کلسیم مانند آریتمی قلبی- کرامپ عضلانی و تهوع می گردد.

– پلاسما فرز به روش فیلتری یا MPS

در این روش ابتدا بر اساس وزن و سن بیمار فیلتر مخصوص انتخاب می شود سپس با دور پمپ نهایت 100 دور بر دقیقه خون بیمار فیلتر می شود و در داخل موئینه های فیلتر پلاسما جدا می گردد و پلاسما ار طریق راه خروجی فیلترها دور انداخته می شود و پلاسمای تمیز به بدن بیمار تزریق می شود و ماده ضد انعقاد در این روش به بیمار تزریق نمی شود.

 

پلاسما فرز

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *